Recenze knihy „A přesto říci životu ano“ od Viktora Frankla

„Život má smysl za všech okolností, i v těch nejtragičtějších.“
Tato slova Viktora Frankla představují jádro knihy, která nejen změní váš pohled na svět, ale také na to, jak přistupujete k vlastnímu životu. Když jsem A přesto říci životu ano přečetl jedním dechem během delšího letu z Evropy do Asie, uvědomil jsem si, že to není jen kniha, ale hluboké volání po nalezení smyslu i v těch nejtěžších okamžicích.
Proč zrovna kniha, která má takový divný název?
Vybrat knihu, která dokáže skutečně rezonovat s každým, není snadné, ale Franklova práce to dokázala. Je to dílo, které patří mezi tituly typu must read, nejen pro svou duchovní hloubku, ale i pro praktické využití v každodenním životě. Pro mě jako kouče, mentora a hlavně milovníka daru života je hledání smyslu základním kamenem osobního rozvoje. Jak Frankl správně řekl: „Kdo má proč žít, snese téměř jakékoli jak.“ Toto je poselství, které si z knihy můžeme odnést i dnes, ve světě, který se často zdá chaotický a neklidný.
Kdo je Viktor Frankl?
Viktor Frankl, přeživší holocaustu a zakladatel logoterapie, předkládá něco mnohem hlubšího než pouhé přežití. Jeho kniha, která je velikostí útlá, ale obsahem rozsáhlá, nás učí, že i v nelidských podmínkách můžeme nalézt smysl života. Franklova práce nejen inspirovala miliony lidí, ale stala se základním kamenem pro ty, kdo chtějí pochopit sebe i druhé. Jeho myšlenky ovlivnily mnohé osobnosti, jako je Stephen Covey, autor knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí, který na Frankla často odkazuje ve svých přednáškách a knihách.
V čem je kniha výjimečná?
Na rozdíl od jiných knih o holocaustu, které se často zaměřují na hrůzy a bolest, Frankl svou prací nabízí naději. A přesto říci životu ano se nesoustředí na popis krutosti, ale na objevování smyslu. „Člověk může být zbaven všeho kromě jedné věci: poslední z lidských svobod – volby vlastního postoje za jakýchkoli okolností.“ Tento klíčový princip je pro Frankla tím, co činí knihu univerzální a nadčasovou.
Franklova kniha nese silnou duchovní stopu. Ukazuje, že utrpení je součástí lidského života, ale zároveň nabízí způsob, jak se s ním vyrovnat. Jak Frankl píše: „Utrpení přestává být utrpením, jakmile nachází smysl.“ Tento pohled rezonuje hluboko s mým vlastním přesvědčením – že smysl a přijetí jsou základem nejen pro duchovní, ale i osobní růst.
Co si z knihy můžeme odnést dnes?
V dnešní době, kdy se mnozí lidé cítí ztracení a bez smyslu, je Franklova práce aktuálnější než kdy dřív. A přesto říci životu ano ukazuje, že hledání smyslu je nejdůležitější výzvou, které čelíme. Time Magazine zařadil tuto knihu na seznam 100 best books of all time a The Guardian ji uvádí mezi 100 best nonfiction books of all time. Toto dílo má místo mezi literárními poklady světa.
Pokud hledáte knihu, která stojí za to přečíst, dejte jí šanci. Na tak málo stránek se jen málo autorům podařilo vměstnat tolik moudrosti.
- Share:
You may also like

Lepší pozdě, nežli později: Michelangelův efekt v historii, partnerství a osobním růstu

Seznam Neužitečných Dovedností: Protože Prostě Proto

Střední Asie – Nejen o krásách přírody, ale i o výjimečném jídle
