Tři Nejčastější Otázky Klientů pro koučování
- By admin
- In Blog, Koučování a mentoring, Osobní rozvoj

Klienti za mnou přicházejí z mnoha důvodů. Nesnáší svou práci, cítí se zaseknutí v nefunkčním vztahu, chybí jim energie pro životní rozhodnutí, neví si rady se spolupracovníky a mnoho dalšího. Někdy jsou paralyzováni strachem a srovnáváním se s ostatními. Často si uvědomují, že nežijí život, který by chtěli.
Každý koučovací rozhovor je jiný a nikdy nebyly stejné dva případy klientů. To je pochopitelné, protože každý člověk je jedinečný a žije si svůj vlastní příběh. Co se však objevuje opakovaně, jsou tři klíčová témata. Tato témata se neomezují na pohlaví, věk, výši příjmu nebo jiných věcí, které nás zdánlivě činí odlišnými. Jsme si v lecčem všichni mnohem podobnější, než si uvědomujeme.
Proto zde uvádím tři nejčastější otázky, se kterými se s klienty v rámci koučování dostáváme velmi často:
- Jak překonám svůj strach?
Začněme Senecovým citátem: „Často se stane, že strach z jednoho neštěstí nám způsobuje mnohem větší bolest, než to neštěstí samo. „
Strach má svou dobrou i špatnou stránku. My začneme nejdříve tou špatnou. Strach nás nikdy, nikdy a skutečně nikdy neopustí. Kdybychom neměli žádné další strachy, nebylo by tu na Zemi pro nás nic dalšího k dělání. Před prvním krokem, polibkem, pracovním pohovorem, koupí bytu, veřejným projevem, prvním řízením auta a před spoustou dalších věcí jsme někdy měli a třeba stále míváme strach. Ale ve většině případů jste nakonec udělali jste to, co bylo potřeba. A příště to bylo o něco jednodušší. Každý dalším pokus je pro nás jednodušší a jednodušší. Zažívat strach je součástí života každého z nás. Výzvy rostou s našimi zkušenostmi, ale náš strach zůstává. To je normální a dá se říci, že zdravé Tedy v zásadě to tak špatná vlastně není.
Dobrá zpráva je, že se se svým strachem můžete naučit zacházet. Nebojácnost může být dočasným pocitem, ale je důležité pochopit, že není trvalá. Pamatujte si, že strach znamená, že děláte něco skutečně smysluplného. Jeden můj blízký přítel a spolupracovník mne před lety povzbudil, když mi po jednom mém selhání řekl: „Moje babička mi v takových situacích říkala, že kdo nic nedělá, nic nezkazí“. A skutečně je to tak. A pokud toho děláte mnoho, zdá se i drobný nedostatek katastrofou pro ty, kteří stojí na místě. Někteří odborníci říkají, že strach je přirozenou reakcí na to, že se přibližujete ke své pravdě. To je nesmírně posilující až zmocňující prohlášení. Můžete dovolit strachu vstoupit do vašeho života, přiznat si ho, ale nikdy jej nenechat plně řídit. Můžete říct: „Ano, bojím se, ale stejně to udělám.“ Rozhodnutí a akce léčí strach. A rozhodnutí, stejně jako akce je zcela na vašich rukou. Takže podnikněte nějaké kroky raději dříve než později. Jinak sice nic nezkazíte, ale možná se nepřiblížíte k pravdě.
- Je v pořádku chtít to, po čem toužím?
Některé naše otázky nám o nás mnoho řeknou. Například tato by se dal přeformulovat do otázky: „Mám vlastní svolení uskutečnit si své sny?“ a nebo „Jsem sobecký, když chci realizovat své touhy?“
Odpověď, kterou si v rámci koučování klienti sami odpoví zní v naprosté většině: „Ano, mám své svolení, které si mohu dát jen já sám.“ Důležité je, abyste si jej dali sami. A čekání vám nepomůže. Takže nečekejte! Skvělé je, že se můžete rozhodnout dnes, právě teď, že máte plné a úplné povolení následovat svoje sny. To neznamená jednat neuváženě, vykašlat se na práci, koupit si jednosměrný lístek na Bali a opustit svou rodinu. Znamená to, že si můžete ujasnit, jaké jsou vaše sny, co z nich můžete realizovat hned a poté si promyslet další kroky na cestě za svými sny. Cesta začíná vaším prvním krokem, ať už je jakkoliv malý. Počítá se vše, malá poznámka na kousek papíru, vyhledání dotazu ve vyhledávači nebo napsání promptu do AI. Všechny velké věci, úspěšné byznysy, literární skvosty a umělecká díla začala první myšlenkou.
NENÍ TO SOBECKÉ, když děláte to, co milujete. Když dovolíte svým zájmům aby se projevily, vaší vášni, aby vám dodala energii, stáváte se lepším rodičem, přítelem i manželem. Zkuste udělat krok ke svým snům a uvidíte výsledek. Navíc zadržování toho, pro co jste stvořeni a co konstruktivního můžete nabídnout světu, je možné vidět jako sobecké. Ukažte světu, co umíte!
3. Jsem talentovaný, nebo mám jen štěstí?
Lidé, kteří hledají koučování, jsou obvykle produktivní a zaměření na výkon. Mají za sebou určitou míru úspěchu a chtějí dosáhnout ještě více a rychleji. Není žádným tajemstvím, že většina výkonných ředitelů má svého kariérního kouče.
Proto se setkávám s otázkou, kterou si klienti kladou, a to: „Dosáhl jsem svého úspěchu proto, že jsem opravdu schopný nebo to je výsledek shody náhod a štěstí?“
Odpověď je jednoduchá. Přitahujete to, na co se zaměřujete. Když víte co chcete, vaše psychika věc přijímá jakou realitu. Vaše přirozené obdarování, vnitřní energie, nabyté zkušenosti a dovednosti a pozornost jsou vaší měnou ke změně. Tyto věci se materializují do podoby, jakmile se pustíte do práce. V jednom biblickém textu se píše: „A slovo se stalo tělem.“ Smyslem textu je, že plán pro spasení lidí, o kterém psali proroci mnoho set let, se ztělesnil v osobě Ježíše. A podobné je to s cíli, ke kterým směřujeme, na které myslíme, do kterých vkládáme svou energii. Směřujete tím ke ztělesnění vašich slov a myšlenek.
Realita s vámi spolupracuje. Když věříte, že jste toho schopni a soustředíte se na to, co chcete – potkáváte lidi, kteří vám mohou pomoci, příležitosti se objevují z ničeho nic a vaše sebevědomí přirozeně roste.
Před lety jsem musel opustit práci v jedné organizaci a v mezičase jsem brigádně pomáhal kamarádovi v podnikání v kamiónové dopravě. Věděl jsem, že na cestách jsou běžně kamiony. Ale až nyní jsem se dozvěděl o sklápěčkách, které vozí kamenivo a sypké materiály. A některé mají oproti běžným dvěma nápravám nápravy tři. Do té doby jsem je na dálnicích vůbec nevnímal. A nyní je vidím všude. Prostě v ode dne, kdy se rozhodnete o nějakém směru, uvidíte v dané oblasti mnohem více příležitostí.
Lidé, kteří dosahují toho, co chtějí, musí nejprve věřit, že je to možné. Musí věřit v to, že mají vše, co je potřeba k úspěchu. A především jejich činy musí být v souladu s jejich cíli. A bez tvrdé práce to nepůjde. Vidíte tady nějaké štěstí? Ne, především práci. Ale nezapomeňte na moudro, že štěstí přeje připraveným. A také přeje těm, kteří vědí, co chtějí a vidí příležitosti. Můžeme to nazvat život s plánem. Je to život proaktivního člověka, který následuje cestu. Opakem je člověk, který reaktivní a jeho život vedou okolnosti.
A jak jste na to vy? Řešíte sami některou z těchto otázek?
You may also like

Lepší pozdě, nežli později: Michelangelův efekt v historii, partnerství a osobním růstu

Seznam Neužitečných Dovedností: Protože Prostě Proto

Střední Asie – Nejen o krásách přírody, ale i o výjimečném jídle
