Proměnit sny v realitu aneb jak vám Bucket List může změnit život k lepšímu
- By admin
- In Blog, Osobní rozvoj, Spiritualita

„Většina lidí umírá ve dvaceti pěti a pohřbívají je v sedmdesáti pěti.“
Benjamin Franklin
Nyní pozor! Bude to chtít nalít si čistého vína a být k sobě upřímný. Můžeš identifikovat lidi, kteří žijí pro práci, místo aby pracovali pro to, aby mohli žít? Divil bych se, kdyby jsi na tuto otázku odpověděl, či odpověděla jinak, než že ano.
Ale jaká bude odpověď, když se zeptám: „Nežiješ jako živí mrtví? Nežiješ jako zombie napadený virem povinnosti pracovat a přežívat?“ Nevstáváš každý den, jen abys plnil nekonečnou řadu nezbytných povinností? Kdy jsi skutečně ŽIL? Kdy jsi naposledy zažil okamžik, který Tě donutil zhluboka se nadechnout a říct si: “Tohle je ono! Já žiju”?
Opravdu žijeme Matrixu iluzí. Systém, který tě obklopuje, tě mnohdy vysává, směřuje životní energii k povinnostem. Škola, práce, společenská očekávání – všechno jsou to konstrukty, které ti říkají, jaký život máš žít. A víš ty co? Většina lidí se nechá chytit. Většina se spokojí s tím, že přežívá a považuje to za správné. Co takhle se alespoň na chvíli probudit, vystoupit z role, nadechnout se a zasnít?
Pravda je, že tvůj čas je omezený. Každý okamžik, který promarníš, je ztracený. A pokud chceš něco změnit, musíš začít TEĎ. Ne zítra, ne příští týden. Teď. A tady přichází na řadu Bucket List, tedy seznam věcí, které tě probudí ze snu, který ani není tvůj.
„Na smrtelné posteli lidé většinou nelitují toho, co udělali, ale litují toho, co neudělali.“
Přemýšlej chvíli nad výše uvedeným citátem. Když dojdeš na konec své cesty, nebudeš si vzpomínat na všechny splněné povinnosti, ani na přidělené úkoly. Budeš myslet na to, co jsi nestihl, s kým jsi nestrávil dost času, čeho ses nikdy nedotlk, přestože jsi po tom toužil. Na všechny ty příležitosti, které jsi minul, protože jsi nedal ani trochu prostoru vlastnímu životu. Tohle je ten okamžik, kdy si uvědomíš, že život není o přežívání.
Tady přichází na řadu Bucket List. Termín „Bucket List“ pochází z anglické fráze „kick the bucket“ (doslova „kopnout do kbelíku“), což je slangový termín pro umírání (v češtině něco jako „zakopat bačkorama“). Bucket List je tedy seznam věcí, které chceš stihnout, než umřeš. Je to seznam tvých nejhlubších přání, snů a cílů, které máš v životě naplnit a nebudeš litovat, žes to alespoň nezkusil.
Ale není to jen o tom mít seznam. Bucket List tě nutí podívat se pravdě do očí a ptát se: “Co doopravdy chci? Co mě pohání? Co mi dává smysl?” Když si ho začneš tvořit, vystoupíš ze šedi každodennosti. Začneš se soustředit na to, co je pro tebe v životě skutečně důležité. A to ti umožní prožít svůj život naplno, aniž bys promarnil šanci udělat něco, co tě opravdu naplňuje. Ideální Bucket List by měl obsahovat 101 věcí, které chceš zažít nebo udělat do konce života.
Z psychologického hlediska plánování a stanovování cílů aktivuje tvůj mozek, aby fungoval efektivněji. Najednou už nežiješ v chaosu nekonečných povinností, ale máš před sebou jasnější cestu. A právě ta cesta – kroky, které podnikneš, abys své cíle naplnil ti pomohou získat více kontroly nad svým životem a začít objevovat, kým jsi. Na této cestě zažiješ sebepoznání a proměnu, protože každá splněná položka na Bucket Listu tě posune o kousek dál.
Někteří lidé stráví celý život tím, že neznají sami sebe. Bojí se přiznat si, co skutečně chtějí, a raději přežívají. Ale Bucket List tě nutí podívat se do zrcadla a položit si klíčovou otázku: “Čeho bych litoval, že jsem neudělal?” A když si na ni odpovíš, najednou zjistíš, že tvůj život může být daleko větší dobrodružství, než sis kdy představoval.
Bucket List není věcí pár minut strávených nad kusem papíru. Je to inspirativní proces snění a kontemplace. Je hlubokým pohledem do svého nitra. Začátek bývá jednoduchý, ale dosáhnout seznamu o 101 položkách někomu trvá i několik měsíců. S prvními splněnými přáními však roste chuť do života a dalšího dobrodružství. Tato činnost je inspirativní jak pro snílka, tak pro naprostého materialistu.
“Život je buď odvážné dobrodružství, nebo nic.” – Helen Keller
A teď trochu provokace: Udělej si jednoduchý matematický příklad. Průměrný věk dožití v České republice je 76,89 let pro muže a 82,78 let pro ženy. Odečti od tohoto čísla svůj věk. Kolik času ti tedy pravděpodobně zbývá? Je to děsivé číslo? Ne, vždy máš prostor něco zažít. Tak nečekej a začni hned. Každý splněný sen tě posune blíže k životu, který stojí za to. Tak nečekej! Pusť se do toho a proměň své sny v realitu!
V některém z dalších článků se pokusíme být konkrétnější a probrat praktické tipy k tvorbě a používání Bucket Listu. Je nač se těšit.
- Share:
You may also like

Lepší pozdě, nežli později: Michelangelův efekt v historii, partnerství a osobním růstu

Seznam Neužitečných Dovedností: Protože Prostě Proto

Střední Asie – Nejen o krásách přírody, ale i o výjimečném jídle
